Architega

Jesteśmy zespołem architektów i konstruktorów. Zajmujemy się projektowaniem domów i innych budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej, projektami rewaloryzacji obiektów zabytkowych, projektami wnętrz mieszkalnych i użyteczności publicznej.

— ARCHITEGA – Jesteśmy zespołem architektów i konstruktorów

Inwentaryzacja przedwojennej kamienicy

Inwentaryzacja przedwojennej kamienicy

Ostatnim obiektem naszego zainteresowania stała się kamienica przy ul. Marszałkowskiej 81 w Warszawie. Otrzymaliśmy zlecenie wykonania zmiany sposobu użytkowania części frontowej obiektu z mieszkalnej na użytkową. Pomimo, iż budynek obecnie od strony ulicy nie zatrzymuje na dłużej wzroku – albo może właśnie dlatego – warto zagłębić się w jego historię. Obecna część frontowa pierwotnie była oficyną poprzeczną od strony dziedzińca, a pierwotna, bardzo reprezentacyjna część frontowa w stylu secesyjnym i znacznie spalona w czasie wojny, została niestety rozebrana w celu poszerzenia ulicy Marszałkowskiej w latach 50. Gdy przyjrzymy się budynkowi od strony ulicy, zauważymy częściowo oficyny boczne „wychodzące” z frontu (zabudowane ścianami bez okien), które niegdyś okalały dziedziniec. Podobny los w czasie wojny spotkał kamienicę przy ul. Waliców 14 na Woli, dla której trzy lata temu wykonywaliśmy projekt wzmocnienia konstrukcji.  Warto wspomnieć, że jest to jedyny budynek przedwojenny po tej stronie ulicy Marszałkowskiej (od Placu Konstytucji aż do ulicy Królewskiej),  który się ostał, pomimo częściowej rozbiórki. Pozostałe zostały wyburzone, a na ich miejsce zbudowano obiekty komunistyczne. Załączone zdjęcia budynku z ulicy porównują oryginalny obiekt z przed wojny z dzisiejszym.

Kamienica w swoim wnętrzu posiada piękne oryginalne elementy architektoniczne, których nie spodziewałby się widz oglądając budynek od strony ulicy: schody z białego marmuru, historyczne metalowe balustrady, sztukaterie na sufitach zarówno w mieszkaniach jak i na stropie klatki schodowej czy zabytkowe kafelki na posadzkach oraz piece kaflowe.

 

Bez komentarza

Sorry, the comment form is closed at this time.